BEAUMONT, Charles
(vlast. jm. Nutt, Charles Leroy)
C.B. Lovehill, Michael Phillips, S. M. Tenneshaw

2. 1. 1929 Chicago (Illinois)
- 21. 2. 1967, Woodland Hills (Kalifornie)



Autor převážně vědecko-fantastické literatury a televizních a filmových scénářů.








Svou první vědecko-fantastickou povídku ,The Devil, You Say‘, kombinující směs horroru a sci-fi, humor a hrůzu, která se stala pro jeho tvorbu typickou, publikoval v časopise
Amazing Stories v roce 1951.


Přispíval do časopisů jako
Orbit Magazine, Imagination, Playboy, Rogue Magazine, If aThe Magazine of Fantasy & Science Fiction. Od poloviny 50. let se stal pro své výjimečné fabulační schopnosti vyhledávaným scénáristou horrorových a vědeckofantastických snímků pro televizi i filmový průmysl.


Obrovská pracovní vytíženost a s ní spojená časová tíseň jej velmi brzy přinutila ke spolupráci s dalšími autory, např. Chadem Oliverem (seriál
Claude Adams, 1955-56) a Williamem F. Nolanem a poté i k využívání skupiny námezdných literátů, která vešla do povědomí jako The Group (Skupina). Pod Beaumontovým vedením v ní tvořili autoři jako George Clayton Johnson, Bill Idelson, O’Cee Ritch, John Tomerlin a Jerry Sohl.


Prvním filmem natočeným podle jeho scénáře byl vědeckofantastický
Queen of Outer Space (1958, rež. Edward Bernds) o astronautech, kteří musí bojovat s královnou Venuše, jež nenávidí muže a chce navíc zničit Zemi.

Je autorem několika dílů televizního pořadu Alcoa Presents (1959-61) a především devatenácti epizod populárního vědeckofantastického televizního seriálu režiséra Roda Serlinga Twilight Zone (Šedá zóna, 1960-64), napsaných buď přímo jako scénář (,The Prime Mover a ,Static‘), nebo vycházejících z vlastních povídek (např. ,The Howling Man‘, ,Elegy‘, ,The Fugitive‘ nebo ,Shadow Play‘) publikovaných časopisecky nebo ve sbírkách The Hunger and Other Stories (1957; Shadow Play, 1964), Yonder (1958) a Night Ride and Other Journeys (1960).

Významná byl Beaumontova scénáristická spolupráce s režisérem Rogerem Cormanem, který podle jeho románu The Intruder (1959, č. Vetřelec, 1961) natočil v r. 1961 film. Corman v něm ztvárnil hlavní roli rasisty Shatnera, který v jižanském městečku iniciuje násilné nepokoje proti probíhající soudně nařízené integraci černého obyvatelstva do systému amerického školství. Román a jeho filmová podoba je svou společenskou angažovaností a zpracováním aktuálního tématu výlučný v kontextu jak Beaumontovy, tak i Cormanovy tvorby.

Jejich další spolupráce (spolu s Richardem Mathesonem) spočívala na filmových adaptacích povídek Edgara Allana POEA – např. The Premature Burial (Předčasný pohřeb, 1962), The Haunted Palace (Strašidelný palác, 1963), The Mask of the Red Death (Maska červené smrti, 1964), v nichž se podařilo vystihnout poeovskou atmosféru děsu, i na životopisně pohádkovém The Wonderful World of the Brothers Grimm (1962) nebo horrorovém The Seven Faces of Dr. Lao (1964).

Beaumont také napsal scénáře k Disneyho komiksům o Myšáku Mickeym - The Mystery of Diamond Mountain a The Mystery of Whalers Cove.

Podle románu Conjure Wife (1943, 1953) Fritze Leibera napsal scénář k filmu Burn, Witch, Burn (též. The Night of Eagle, 1962) o profesorovi, který se pokouší svou manželku – čarodějnici – vrátit do světa obyčejných lidí.
 
V r. 1964 se u Charlese Beaumonta projevily počátky Alzheimerovy choroby provázené změnou osobnosti. V jeho případě se k tomu přidružil ještě silný alkoholismus. Obojí pak mělo hlavní vliv na Beaumontovu předčasnou smrt v r. 1967.

Soubor vybraných 29 povídek Charles Beaumont: Selected Stories (1988, jako The Howling Man, 1992) byl v r. 1989 ohodnocen Cenou Brama Stokera za nejlepší sbírku povídek. V r. 1999 vyšel svazek A Touch of the Creature, který obsahuje tři dosud vůbec nepublikované povídky a a deset povídek publikovaných většinou jen časopisecky. Podle Beaumontem do scénáře převedené vlastní povídky ,Brain Dead‘ byl v r. 1989 natočen stejnojmenný psychologický thriller.

Povídky Charlese Beaumonta jsou roztroušeny v množství antologií uspořádaných časopisy, do nichž přispíval jako např. The Second World of If (ed. James L. Quinn a Eve Wulff, 1958), The Playboy Book of Science Fiction and Fantasy (1966) a The Playboy Book of Horror and the Supernatural (1967), anebo v antologiích zaměřených na sci-fi a horrorovou literaturu jako Time to Come (ed August Derleth, 1954), The Fantastic Pulps (ed. Peter Haining, 1976) nebo The Devil’s Kisses (ed. Linda Lovecraft, 1976). Beaumont sám uspořádal antologii The Fiend in You (1962).

Pro Beaumonta bylo typické používání pseudonymů – např. ve sbírce povídek The Edge (1966) je pod jednotlivými povídkami uveden jako autor pod jmény C. B. Lovehill, Michael Phillips a S. M. Tenneshaw.

         
D.d.:

Romány -
Run from the Hunter
(1957, s Johnem E. Tomerlinem)

Povídky - The Magic Man and Other Science-Fantasy Stories (1965)
Best of Beaumont (1982)

Scénáře
Mister Moses
(1965)