COHEN, Allen
 23. 4. 1940, Brooklyn, New York
– 30. 4. 2004, Walnut Creek, KalifornieKlíčová postava sanfranciské kulturní a politické scény 60. let, básník, žurnalista, vydavatel, politický aktivista.Na počátku 60. let se přestěhoval do San Franciska, kde založil a vydával legendární časopis Oracle (1966–68), dnes základní dokument o hnutí hippies a kulturní scéně Haight-Ashbury. Spolu s Michaelem Bowenem zorganizoval 14. 1. 1967 legendární Human Be-In v sanfranciském Golden Gate Parku, které se stalo oficiálním dnem vzniku hnutí hippies.

Zabýval se možnostmi žití v komunách, což je zachyceno v básnické knize Childbirth Is Ecstasy (1970) doprovázené fotografiemi přirozeného narození dítěte v zemědělské komuně. V sedmdesátých letech byl vlastníkem obchodu s ovocem, v osmdesátých letech spolupracoval s nejrůznějšími nakladatelstvími, vydal protireaganovsky zaměřenou sbírku básní The Reagan Poems (1980), podílel se na vytvoření široké koalice politických skupin, organizoval koncerty a představení pro nevýdělečné projekty. V letech 1984–88 vlastnil v sanfranciském North Beach obchod s klobouky, jehož zákazníci jej inspirovali k napsání sbírky básní Book of Hats (1992).

Od počátku osmdesátých let stále doplňuje a vystupuje se svým všestranným představením
The Rise and Fall of the Haight-Ashbury, mapujícím dění v divadlech a na univerzitách v 60. letech. V letech 1988–91 vydával kompletní reprint časopisu Oracle – San Francisco Oracle Facsimile Edition. V r. 1995 vydal 2CD-rom The Haight Ashbury In the Sixties.
V roce 2002 editoval antologii básní 9/11, An Eye For An Eye Makes The Whole World Blind, v níž jsou zahrnuty básně reflektující útok na newyorská dvojčata.

Od poloviny devadesátých let se vedle práce v dětské školce a obecných školách v Oaklandu a v Berkeley stále více zaměřuje na internet, kde řídí stránky zaměřené na kulturní recenze, obchodní strategie, a od r. 1999 je ředitelem internetového Beat Museum, shromažďujícího rukopisy, fotografie a další materiály beatnických autorů a umělců navazujících na beat generation.

Jeho dvě politické knihy
25 Ways to Save America Before The Corporations the Fundamentalists a The Militias Take Over Completely zůstaly zřejmě nedokončeny.

lb

ZPĚT