WEST, Cornel (Ronald)
2. 6. 1953, Tulsa (Oklahoma)



Filosof, jehož hlavní vědeckým zájmem je mulitikulturalismus, eurocentrismus, rasismus a socialismus






Vystudoval na Harvardově univerzitě (1973), jako asistent vyučoval filosofii náboženství v teologickém semináři v New Yorku (1977-83, 1988), v r. 1980 obhájil na Princetonské univerzitě doktorát z filosofie, působil na Bohoslovecké fakultě Yaleovy univerzity v New Havenu (1984-87), v r. 1987 na Pařížské univerzitě v Paříži, od r. 1989 je profesorem náboženství a ředitelem afro-amerických studií na Princetonské univerzitě v New Jersey.

Ústředním tématem jeho knih je víra, že křesťanství sloučené s marxistickou doktrinou je nejúčinnější zbraní proti bílému rasismu a útlaku. V knize Prophecy Deliverance!: An Afro-American Revolutionary Christianity (1982) tvrdí, že právě toto spojení umožní zásadní změnu americké společnosti. Ve spise Prophetic Fragments (1988) se kromě své marxisticko-křesťanské teorie dotýká témat, jako je sex, sebevražda a násilí v současné Americe.

Vliv princetonského filosofa Richarda Rortyho se projevil ve Westově “prorockém pragmatismu”, který blíže definuje v knize The American Evasion of Philosophy: A Genealogy of Pragmatism (1989). Tento pragmatismus, s kořeny ve Westově politickém pesimismu, vyzdvihuje pluralitní společnost a zároveň zpochybňuje etnocentrické a konzervativní tendence v americké kultuře, společnosti a politice.

V knize Breaking Bread: Insurgent Black Intellectual Life (1991) se na tématu sexismu, rasismu a individualismu pokouší čtenáře přesvědčit, aby své úsilí využili ke zlepšení sebe sama i života v rámci svých komunit. V knize prodrobuje kritice černou moderní kulturu, včetně jejích vnějších projevů v módě a umění.

V zásadní knize o nutnosti společenské změny Race Matters (1993) pátrá po příčinách špatných rasových vztahů v americké společnosti a pokouší se definovat, čím jsou v tomto směru viny nejrůznější společenské skupiny – liberálové a konzervativci, černí a bílí.

Navzdory jeho “spíše léčitelskému vizionářství než pohledu historika” je považován za potenciálního vůdce černých obyvatel USA. V roce 2000 podporoval prezidentského kandidáta za demokratickou stranu Billyho Bradleyho. Když ten neuspěl v primárkách, West se stal stoupencem Ralpha Nadera a aktivním propagátorem výzvy "Vote to Stop Bush".

Útok na newyorské Světové centrum 11. září 2001 jej vedl k veřejným úvahám, v nichž prohlásil, že se tak bílí Američané alespoň trochu obeznámili s pocitem černých obyvatel - s tím, co to znamená "být  ohrožený, nechráněný, cílem násilí a nenáviděný".

Jeho politické postoje jsou velmi protibushovské (míněny oba Bushové), účastnil se tedy takových akcí jako je Million Man March v r. 1995, organizovaného vůdcem Islámského národa (Nation of Islam) Louisem Farrakhanem (jenž ovšem také v současnosti patří mezi nejvlivnějšího antisemitu v Americe), stejně jako Hip-hopového summitu Rusella Simmonse v r. 2006.

V roce 2004 podporoval prezidentskou kampaň Ala Sharptona, ačkoliv byl částí Zelených vyzýván k vlastní kandidatuře.

West také hraje ve dvou dílech Matrixu: The Matrix Reloaded a The Matrix Revolutions (r. Andy a Larry Wachowští, 2003) jako jeden ze starších v radě Sionu. Mezi jeho známé repliky patří: "Ke spolupráci není nutné pochopení." K filmu s Kenem Wilberem vydal filosofický komentář Ultimate Matrix Collection (2004).

lb

ZPĚT

D.d.:

Black Theology and Marxist Thought (1979)
Theology in the Americas: Detroit II Conference Papers (ed. s Caridad Guidotem a Margaret Coakleyovou, 1982)
Post-Analytic Philosophy (ed. s Johnem Rajchmanem, 1985)
The Ethical Dimensions of Marxist Thought (1991)
Keeping Faith: Philosophy and Race in America (1993)
Beyond Eurocentrism and Multiculturalism (1993)
Keeping Faith: Philosophy and Race in America (1994)
Jews and Blacks: A Dialogue on Race, Religion, and Culture in America (s rabbim Michaelem Lernerem, 1995)
Future of the Race (s Henrym Louis Gatesem, Jr., 1996)
Restoring Hope: Conversations on the Future of Black America (ed. Kelvin Shawn Sealey, 1997)
The War Against Parents: What We Can Do For America's Beleaguered Moms and Dads (se Sylvií Ann Hewlettovou, 1998)
The Future of American Progressivism (s Robertem Ungerem, 1998)
The African-American Century: How Black Americans Have Shaped Our Century (with Henry Louis Gates, Jr., 2000)
Democracy Matters: Winning the Fight Against Imperialism (2004)